Zašto parcela uz Carsku palatu više od decenije zvrji prazna?!

Na mestu pivare zgrade!

Mitrovčani  već 17 godina, odkako  je  srušena čuvena pivara, očekuju šta će investitor  izgraditi  na jednoj od najatraktivnijih lokacija u centru grada tik uz  Vizitorski centar Carske palate Sirmijuma!

I pored velike bure u javnosti, stara mitrovačka pivara, umesto da bude pretvorena u Muzej piva, poput zrenjaninske, u Čelarevu ili mnogih u svetu, na veliku žalost Mitrovčana, srušena je 2008.godine i od tada na njoj ništa nije izgrađeno!

O kakvom se zamešateljstvu ovde radi svedoči činjenica koja se, na nesreću investitora ne može prenebegnuti, da se na mestu porušene pivare nalazi neistraženo istočno krilo antičke Carske palate  kategorisano kao kulturno dobro najvišeg značaja!

Iz toga sledi da po zakonu gradnja novih objekata u svakom momentu može, na neodređeno vreme biti zaustavljena, ukoliko se prilikom radova naiđe na lokalitet!

Investitor,  poznati hrvatski biznismen Željko Zadro, koji je nekada živeo u Sremskoj Mitrovici, kupio je  staru pivaru 2006. godine za  345.900 evra  sa namerom da na tom mestu izgradi poslovni objekat.

Planom detaljne regulacije grada iz 2010.godine predviđeno je da se na tom mestu podigne tržni centar ili hotel, kakve su bile prvobitne namere investitora.

Da bi uopšte nešto sagradio investitor je najpre morao srušiti staru pivaru, što je u to vreme izazvalo opšte negodovanje Mitrovčana!

Pivara ”20.oktobar”,  jedina u Sremu, osnovana davne 1820.godine proizvodila je pivo marke ”Trijumf”, ”Imperijal”, ”Sremski granat” i ”Pikolo”, namenjeno tržištu Srema i okolnih regiona.

Postaje  poznata kada je krajem 19.veka preuzima i unapređuje čuveni Hajnrih Vajs, čije pivo,  proizvedeno u mitrovačkoj pivari,  na Međunarodnoj izložbi u Beču 1894.godine osvaja najveće priznanje Veliku zlatnu kolajnu.

 Od 1975. godine  nalazila se u sastavu BIP-a i bila je ponos grada.

Zašto je srušena i zašto nije pretvorena u muzej, pitaju se i danas Mitrovčani?!

Elem, u Zavodu za zaštitu spomenika kulture kažu da je objekat  stare  pivare u ovoj ustanovi bio evidentiran, ali  kako nije  bilo dovoljno elemenata da bude proglašen za kulturno dobro,  Zavod je 2008.godine, kada  je investitor uputio zahtev,  izdao odobrenje za njegovo rušenje.

Međutim, pošto se ispod pivare nalaze delovi Carske palate, kulturno-istorijskog spomenika nulte kategorije, Zavod je investitoru dao  stroge uslove pod  kojima se rušenje, kao i gradnja novih objekata može  započeti.

U 19.veku, kada su građene zgrade pivare, kopani su duboki podrumi i time je dosta kulturnog blaga iz srednjeg veka i antičkog perioda devastirano.

To se ne sme ponovo dozvoliti, uveravaju stručnjaci Zavoda,  pa će arheolozi pomno pratiti  svaki  korak  investitora.

Pre  rušenja stare pivare obavilo se  arheološko snimanje georadarom u dva sloja, dok  će sa početkom eventualnih  novih građevinskih  radova  početi arheološka istraživanja, čiji će rezultati biti publikovani i prezentovani javnosti. 

U to vreme bila je ideja i da se delovi otkrivenog kulturnog  nasleđa stave pod betonsko-staklenu kriptu, kao što je već  bio slučaj sa Bazilikom Svetog  Dimitrija u centru Mitrovice, međutim, kako vreme prolazi izgleda da od toga ništa neće biti!

Najskuplja parcela u gradu uz Carsku palatu!

Dešavanja oko nekad  poznate pivare intrigiraju i dalje mitrovačku javnost, jer se parcela, noću stecište narkomana i beskućnika, a danju pretvorena u parking, nalazi tik uz 

svetski  značajan  lokalitet Carsku palatu Sirmiuma, otkrivenu arheološkim istraživanjima 60-tih godina prošlog veka.

Kulturna baština nulte kategorije predstavljala je zvaničnu rezidenciju rimskih careva,  krajem trećeg i početkom četvrtog veka, kada je Sirmijum u periodu tetrarhije bio jedna od prestonica Rimskog carstva!

Temelji nekadašnje pivare kriju tajne i senzacionalna otkrića  istorijski atraktivnog istočnog  krila Carske palate, ali i ostatke srednjevekovnog manastira posvećenog osnivaču grada Svetom Dimitriju, za koji se pretpostvlja da je tu podignut!

Kako saznajemo, mitrovački investitor, na toj lokaciji želi da gradi stambene objekte, iako do sada nadležnoj gradskoj upravi nije podneo zahtev.

Šta se čeka 17 godina, pitaju se Mitrovčani?                                                                         

Kvaku 22 za investitora, poznatog mitrovačkog preduzetnika, međutim, očigledno predstavljaju strogi i neumoljivi uslovi i zahtevi Zavoda za zaštitu spomenika kulture, koji mu propisuju da ne može graditi podzemne garaže, već samo parkinge na površini, što mu očigledno smanjuje dobit.

Dalje, buduću gradnju zgrada takođe na neodređeno vreme može zaustaviti svaki pronalazak zanimljiv arheolozima!

Narcisa Božić

Jedna misao o “Zašto parcela uz Carsku palatu više od decenije zvrji prazna?!

  1. Kao i uvek,
    Objektivna i profesionalna Narcisa.
    Bravo

    Na žalost, Sreska Mitrovica, za tepsiju ribe prepušta svoje najveće blago “istorijsku zaostavštinu”. Kada bi uporedili sa potencijalom Viminacijuma i tome suočili iskorištenost i eksploataciju istorijskog nasleđa; časno bismo shvatili koji smo svi mi gubitnik..
    Šteta

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *