
Umesto novih 1.500 radnih mesta pompezno najavljivanih od strane lokalne samouprave za zadnje dve godine, samo u toku prošle u Sremskoj Mitrovici bez posla je ostalo više od hiljadu radnika!
Iz neobjašnjivih razloga, podaci o broju otkaza u stranim kompanijama koje posluju u gradu na Savi potpuno su bili nedostupni medijima!
Samo u 2024.godini otpušteno je preko hiljadu radnika, najpre zatvaranjem giganta ex YU ”Mitrosa”, potom su otkazi pljuštali u ”Modini”-ukupno 400, u ratama stotinak žena u ”Eurocajtu”, do njegove likvidacije na ulici je ostalo 150 radnica bez otpremnina, da bi se sumorni bilans okončao otkazima za 14 radnika ”Mitrosrema”, pred sam kraj godine!
Dok se 470 radnika ”Mitrosa” uglavnom dobro snašlo, sa, za naše uslove pristojim otpremninama i pomoći Grada, a u ”Modinu” se vratio veći deo otpuštenih ugovoraca, ubedljivo najtragičnija sudbina zadesila je radnice ”Eurocajta”.
Naime, sredinom godine počele su crne liste sa imenima sa otkaz, potom su se i same radnice prijavljivale za otremnine od 200 evra po godini staža, da bi preostalo njih 150 verujući obećanjima poslovodstva da do zatvaranja ipak neće doći, uprkos selidbi mašina za Inđiju.
Ubrzo je usledio crni epilog-katanac na preduzeće I postupak likvidacije Eurocajta, koji je na mestu nekadašnjeg ”Sirmodeksa” poslovao 14 godina u gradu na Savi, dok je 150 radnica upućeno na Biro rada, bez dinara otpremnine.
U međuvremenu je odlukom Skupštine Grada Sremske Mitrovice otpuštenim radnicama početkom ove godine uplaćena jednokratna novčana pomoć, dok se za otpremnine bore sudskim putem u dugotrajnom procesu sa neizvesnim ishodom!
-Mitrovica je nebrigom gradskih vlasti postala grad opustele privrede, čiji radnici u potrazi za poslom obilaze druge gradove! Ovde je poslednja značajnija investicija bila daleke 2017.godine, dolaskom američke kompanije Modine, koja je, najpre pokrenula proizvodnju u halama nekadašnjeg MIV-a, da bi posle izgradila I nove hale. Od tada, punih osam godina u najveći sremski grad nesposobnoću lokalne samouprave nije stigao niti jedan, vredan pomena investitor! Naši radnici rade u susednim opštinama, autobusima putuju do Šimanovaca, Rume, Inđije I dnevno po nekoliko sat izgube u prevozu do radnih mesta, umesto da posao nađu u svom rodnom gradu!-reagovao je na poslednjoj sednici Skupštine Grada odbornik Danijel Ćetojević, predsednik GO Narodnog pokreta Srbije.

Investicioni bum u Sremskoj Mitrovici- prazno obećanje!
Lokalna samouprava pompezno je još pre dve godine u lokalnim medijima najavila investicioni bum I otvaranje novih 1.500 radnih mesta, do čega nikad nije došlo!
Naime, tada je najavljeno otvaranje četiri nove fabrike, uz nova radna mesta u Modini I Itonu.
Međutim, i pored prisustva visokih pokrajinskih funkcionera na otvaranju malih pogona od po 30 radnika, suma sumarum u Sremskoj Mitrovici, u dve industrijske zone Sever dva I Jezero, na površini od ukupno 300.000 kvadratnih metara, zaposleno je u toku prethodne dve godine od obećanih 1.500 radnika samo njih 570!
Gradonačelnik Branislav Nedimović nedavno je, pak, najavio početak izgradnje dve nove fabrike ove godine-kineska kompanija gradi Fabriku električnih automobila, koja sa proizvodnjom kreće sledeće godine I gde će posao naći između 150 I 300 radnika.
Takođe, po najavama, na jesen počinje izgradnja Fabrike za preradu kukuruza, tj.proizvodnju skroba u kojoj će raditi 150 Mitrovčana.
Da li će tako I biti, ostaje da se vidi.
Dotle, susedna nam Ruma poslednjih godina postaje pravi raj za investiture, dok je njihova industrijska zona veliko gradilište!
U Rumi već radi nekoliko velikih stranih kompanija sa od po 700 do hiljadu zaposlenih, dok na Rumskoj petlji trenutno pogone grade pet kompanija.
Prema najavama opštinskih čelnika u avgustu ove godine kineska kompanija Haitian počinje sa radom, gde je posao obezbeđen za 500 radnika!
Narcisa Božić

Komentari