
Kako je prošle godine otvoreno reprezentativno zdanje Lovačkog doma, u šta je Grad Sremska Mitrovica uložio 40 miliona dinara, Mitrovčani se sa pravom pitaju kada će Muzej revolucije, koji su lovci koristili skoro tri decenije, biti vraćen nameni!
Naime, 90-tih godina na opšte zgražanje stanovnika najvećeg sremskog grada Spomen-kuća u okviru memorijalnog kompleksa Spomen groblje data je na korišćenje Lovačkom društvu Srem-Mačva!?
U Spomen-kući, koju su obilazile đačke ekskurzije bivše YU, bila je pohranjena obimna dokumentacija, fotografije i dokumentarni filmovi o najvećem stratištu Vojvodine u Drugom svetskom ratu, kada su u leto 1942.godine posle neuspešne okupatorske ofanzive na Frušku goru započela masovna steeljanja meštana sremskih sela.
Odredi ustaškog poverenika Viktora Tomića noću su kamionima žrtve dovozili u mitrovačku kaznionu, da bi ih nakon zverskog mučenja, vezane lancima sprovodili na Spomen groblje, gde su vršena masovna streljanja i polivanja žrtava živim krečom.
Nebrigom tadašnjih opštinskih vlasti, međutim, Spomen-kuća pretvorena je u stecište narkomana i beskućnika, kasnije data na korišćenje Crvenom krstu, a potom i lovcima.

-Boračka organizacija oštro je još tada protestovala odluci opštinske vlasti da se Muzej revolucije dodeli lovcima! Potpuno apsurdno i neprimereno, da se od tolikih objekata i lokacija u gradu, baš na stratištu Spomen-kuća u sećanje na 7.000 žrtava koje ovde leže, dodeli lovcima! Od tada, pa sve do danas, skoro 30 godina mi šaljemo dopise svim relevantnim institucijama u državi! Na stotine dopisa otišlo je na adrese svih nadležnih republičkih i pokrajinskih organa u kojima tražimo vraćanje objekta nameni, kaže Rada Korica, predsednik SUBNOR Sremske Mitrovice, izražavajući određenu sumnju da deo obimnog materijala nedostaje, navodeći da SUBNOR nema uvid u inventarne liste.
U Muzeju Srema, pak, gde je najveći deo arhivske građe pohranjen, demantuju sumnju da nešto nedostaje!
-Sve je na svom mestu, najveći deo kod nas u Muzeju Srema, ne znam da li nešto poseduje Zavod za zaštitu spomenika kulture. Trenutno radimo renoviranje depoa, gde je materijal pohranjen. Jedan deo izložen je posetiocima u okviru stalne muzejske postavke, dok je drugi deo već bio izložen pre tri godine u okviru obeležavanja jubileja 80 godina od strašnog zločina. Gradska uprava za kulturu najavila je obnovu Spomen-kuće i preseljenje celokupne istorijske građe, navodi Andrija Popović, direktor Muzeja Srema.
Kako saznajemo od nadležnih, Grad Sremska Mitrovica konkurisao je kod republičkih institucija za sredstva za obnovu Muzeja revolucije, a koliko je iz gradskog budžeta predviđeno za ovu namenu još uvek je nepoznato.
Mitrovačku javnost posebno intrigira činjenica da je u luksuzno opremljen Lovački dom, od ukupno preko 700 kvadrata, sa reprezentativnim enterijerom, salom za sastanke sa hrastovim nameštajem, kuhinjom i kancelarijama u prizemlju, te apartmanima na spratu, a sve, navodno, za inostranu bogatu klijentelu iz oblasti lovnog turizma(?!), Grad Sremska Mitrovica uložio 40 miliona! dok je Ministarstvo turizma učestvovalo sa 18 miliona.
Povodom slučaja obnove Spomen-kuće nedavno se oglasila i Demokratska stranka Sremske Mitrovice, čiji je Gradski odbor gradskim vlastima uputio odborničko pitanje. -Odbornici DS u Skupštini Grada Sremska Mitrovica podneli su odborničko pitanje kada će Grad Sremska Mitrovica obnoviti rad muzeja i Spomen-kuće na Spomen-groblju u znak sećanja na nevino stradale žrtve ustaškog i nemačkog terora u Drugom svetskom ratu. Nakon što je Grad sufinansirao Lovački dom na KPD stekli su se svi uslovi da Grad ponovo obnovi rad muzeja i muzejske postavke na Spomen-groblju, stoji u saopštenju GO DS Sremske Mitrovice.

Spomen-groblje pod zaštitom države
Memorijalni kompleks, koji se prostire na 12 hektara, sastoji se iz više celina, svečano je otvoren 1960.godine i delo je arhitekte Bogdana Bogdanovića.
Spomen-groblje nalazi se pod zaštitom države kao znamenito mesto od velikog značaja.
Poslednji put obnovljeno je pre desetak godina sredstvima iz gradskog budžeta, kada su izvedeni kompletni konzervatorsko-restauratorski radovi na obnovi svetilišta i lavirinta, staza na celoj površini Spomen-parka, buktinja i urne, kao i uređenje mobilijara, klupa i rasvete, sa postavljanjem info-tabli.
Spomen-kuća sa istorijskom građom podignuta je tokom poslednje faze izgradnje memorijalnog kompleksa, tako što se Bodanović odlučio da postojeći, nedovršeni muzej sruši, te na stotinak metara dalje podigne Spomen-kuću u stilu stare sremske kuće.
Mada su gradske vlasti Sremske Mitrovice poslednjih deset godina u nekoliko navrata najavljivale njenu obnovu, Mitrovčani se nadaju da će do njene realizacije, ipak uskoro doći.
Narcisa Božić

Komentari