
Lavinu komentara i negodovanja kulturne javnosti Sremske Mitrovice i poznavalaca istorije Carskog grada Sirmijuma, izavala je izjava gradonačelnika Branislava Nedimovića na press konferenciji u Pozorištu ‘’Dobrica Milutinović’’ da pravo iz Rima uskoro u grad na Savi stiže kopija konjaničke statue Marka Aurelija!
-Za narednu 2025.godinu iz budzeta biće izdvojeno čak 600 miliona dinara ili pet miliona evra za kulturu! Sremska Mitrovica biće grad kulture I turizma, a sad jedna pikanterija-dobili smo saglasnost naše države, pregovaramo još uvek sa Ministartvom kulture Republike Italije I Muzejom u Rimu, da nam daju saglasnost za odlivak konjaničke statue Marka Aurelija, te da uskoro kopija stigne u Sremsku Mitrovicu! Sa urbanistima ćemo odrediti poziciju za statuu u gradu!-vidno egzaltiran najavio je Nedimović dolazak Marka Aurelija u Carski grad.
Zaintrigirani informacijom, mediji su, pak, ostali uskraćeni za podatke o pre svega, troškovima izrade verne kopije monumentalne skulpture visoke 4,24 metra izrađene u bronzi, kao I lokacije gde bi bila postavljena.
Odgovore smo potražili u nadležnim institucijama, Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici I nadležnom načelništvu, no, dobili smo samo šture informacije da će mediji blagovremeno, već tokom januara biti o svemu podrobnije informisani.
U dobro obaveštenim krugovima čuje se da izrada kopije takve statue košta ne manje od stotinak hiljada evra, pa nadalje, mada se nezvanično pominje da je reč o međunarodnoj saradnji, te je još uvek nepoznanica koiliki je udeo Sremske Mitrovice u finansiranju spornog projekta.
Osim troškova I lokacije glavno pitanje koje se ovih dana nameće u kulturnoj javnosti najvećeg sremskog grada jeste zašto je izbor pao baš na Marka Aurelija, koga samo smrt vezuje za Sirmijum, pored šest rimskih imperatora rođenih u Carskom gradu i njegovoj okolini?
Fakat je da je Sremska Mitrovica slavne I bogate prošlosti, sa Sirmijumom, koji je u periodu tetrarhije krajem trećeg I četvrtog veka, pored Milana, Trira I Nikomedije, bio jedna od prestonica Rimskog carstva, u turističkoj ponudi Srbije još uvek nezadovoljavajuće prezentovana.
Udela u tome, svakako imaju I gradske vlasti, koje nikada nisu imale dovoljno sluha I finansijskih sredstava za ulaganje u turističku ponudu grada.
Naime, odmah nakon svečanog otvaranja Vizotorskog centra Carske palate Sirmijuma 2010.godine od gradskih zvaničnika najavljivane su biste Aurelijana, Maksimijana, Gracijana, Decija Trajana, Proba I Konstancija Drugog, kaoi I izuzetno značajan projekat oslikavanja muralima unutrašnjih zidova Vizitorskog centra, do čije realizacije, zbog finansijskih razloga, nikad nije došlo!

Nedopustivo je da Muzej Srema, koji raspolaže neprocenjivim blagom iz istorije grada duge sedam mileinjuma, od paleolita do danas, zbog nedostatka finansijskih sredstava nema za posetioce adekvatnu prezentaciju kulturne baštine, dok svetski vredni artefaktni spavaju daleko od očiju javnosti!
-Moj grad hoće da bude evropski grad kulture, što je, zaista, za svaku pohvalu I moram da priznam vest me je veoma obradovala, pošto to obično znači da će se uložiti novac u razvoj kulture. Čak je I objavljeno da je planirano da se na kulturu potroši pet miliona evra! Taj novac bi omogućio da se Sirmijum konačno prezentuje na najbolji način. Zašto Sirmijum? Zato što je on nepresušni izvor predivnih, neprocenjivih stvari iz naše prošlosti koje su trenutno smeštene u Muzej Srema, gde, nažalost, ne postoje najbolji uslovi za njihovo čuvanje, prezentaciju I popularisanje. Nekako uvek budemo skrajnuti kada je reč o novcu, komentariše Jasmina Davidović, arheolog, dugogodišnji muzejski savetnik u Muzeju Srema u Sremskoj Mitrovici.
Napominjući da se radi o njenom ličnom mišljenju, ističe da je naručivanje kopije konjaničke statue Marka Aurelija bacanje para, jer ”niko od posetilaca i turista neće doći da gleda kopiju pored gomile originalnih artefakata, koje se nalaze u Muzeju Srema, ali o kojima niko posebno ne vodi računa”.
-Ova nabavka kopije apsolutno nikakve veze nema sa razvojem kulture i turizma, posebno u ovom našem prelepom gradu, koji baštini izuzetne stvari i može odmah da nas stavi na prvo mesto liste evropskih gradova kulture, kaže Davidović.

Original u Kapitolskom muzeju u Rimu
Najpoznatija antička konjanička skultura podignuta je, pretpostavlja se, 176.godine I predstavlja imperatora Marka Aurelija (161.-180.) nakon njegovog trijumfa nad germanskim plemenima.
Mada su u tom periodu širom Rimskog carstva podignute 22 slične statue, samo je ova sačuvana tokom srednjeg veka, jer se smatralo da je prikazani konjanik car Konstantin Veliki.
Ne zna se pouzdano gde je bila originalna pozicija spomenika, ali se pretpostavlja da se nalazio na rimskom Forumu.
U 16.veku premešten je na brdo Kapitol, da bi nakon temeljne restauracije i konzervacije smešten u Kapitolski muzej, dok se broznana kopija nalazi na Kapitolu.
Narcisa Božić
Podeli
Ima dosta konja iz sns-a
Da ga upregnemo sa opštinskim pastuvom.